Sławińska pisze

By Ania Kitka
Czym jest fotografia portretowa?

Czym jest fotografia portretowa?

Ja zaczęłam od portretów, bo to wydawało mi się najłatwiejsze…Matko, jak się myliłam. Trzeba znać różnicę między ładnym zdjęciem z ładną modelką, a portretem z historią. Fotograf robi takie i takie zdjęcia, w zależności od zapotrzebowania. Pomijam zagadnienia techniczne, zabawę ze światłem i ustawienia aparatu, bo dla fotografa/artysty – to niekoniecznie ma jakieś większe znaczenie. Tu może pojawić się szeroko pojęty konflikt. Bo zdjęcie może być zwyczajnie do dupy, a autor będzie się upierał, że on miał po prostu taką wizję. Oczywiście – ma prawo.

Rosyjska fotografia.

Weźmy na bardzo dobry przykład rosyjskich fotografów. Obserwując ich dzieła, na stronach takich jak Kavyar lub 35photo.pro, chcę od razu poznać tajniki sposobu ich fotografowania. Strasznie podobają mi się prace Aleny Andrushenko i Alexander Vinogradova. Koniecznie na nie spójrzcie

Ich zdjecia są wyjątkowe, choć na pierwszy rzut oka, możecie pomyśleć, że przecież są to tylko właśnie ładne zdjęcia z ładnymi ludźmi.

Wielu fotografów rosyjskich odchodzi od perfekcjonizmu. Nakładają na swoje zdjęcia dużą ilość ziarna albo robią rozmazane fotki. I mimo to, widać, ze tam coś się dzieje. Ich przekaz zdaje się mieć coś konkretnego do zaoferowania, mimo oczywistych niedoskonałości.

W zależności od rodzaju fotografii można popaść w schematyczność. Fotografia świąteczna, rodzinna, ciążowa – te same pozy, te same dekoracje, te same sukienki. Nie ważne, bo dla każdego, indywidualnie, te zdjęcia będą miały inne znaczenie. Ale czy dla fotografa?

Nie każdy fotograf to artysta. Nie każdy artysta to dobry fotograf.

O co mi chodzi? Ja nie skończyłam szkoły fotograficznej, nie marzyłam o tym od dziesiątego roku życia. Moja przygoda z aparatem to wynik analizy i złożenia do kupy pewnych składowych. Zadziałało. Iskrzy, mimo krótkiego czasu obcowania z moim „body” Sony. Dlaczego? Ja fotografię potraktowałam jako wyrażanie swoich wizji, myśli, czasami pomysłów innych ludzi. Wszystkie niespełnione ambicje łączę w całość. Fotografia to także sposób na zarabianie pieniędzy. Zlecenia komercyjne to idealny sposób na budowanie świadomości, rozpoznawalności marki i na dalszy rozwój. Tutaj jednak wykonuję dokładnie to, czego chce ode mnie klient. Bardzo często jest tak również na sesjach niekomercyjnych. Modelka chce mieć zdjęcie, w takiej pozie, z taką miną, w takim stroju. I ja to robię. Nie zamykam się we własnych schematach i przekonaniu, że to ja tu rządzę – bo to nieprawda. Ja jestem dla Was, a dzięki współpracy i jasno określonym celom powstaje obopólna zgoda.

Co to jest portret?

W świecie selfie posiadanie swojego portretu nie jest niczym wyjątkowym. Po co ktoś ma iść do fotografa, skoro może użyć swojego telefonu?

Tu warto zadać sobie najpierw pytanie, po co Ci ten portret? Pamiętaj, że Ty nigdy nie spojrzysz na siebie w taki sposób jak patrzy na Ciebie fotograf. Wady mogą okazać się zaletami, doświadczenie obnażania siebie przed obiektywem może okazać się pomocne, często po zakończeniu sesji rozmowa kończy się słowami „Dziękuję, to było mi potrzebne”. Fotografia portretowa powinna pokazywać to, czego na co dzień się nie zauważa. Albo przypomnieć coś, o czym już dawno zapomniałeś. W fotografii porterowej chodzi o pokazanie charakteru za pomocą odpowiednich narzędzi. Każdy przychodzi na sesję z konkretnymi emocjami. To co w Was siedzi, wyjdzie na sesji 😉

Aparat ma po prostu moc. Bo nie każdy mimo takich samych stylizacji, makijażu i wskazówek wyjdzie na zdjęciu tak samo. Sesja może być zabawą, terapią, fajnym przeżyciem, zaspokojeniem ciekawości lub ważnym elementem Twojego biznesu.

Facet z sercem na dłoni

Ten projekt jest dla mnie wyjątkowy. Oboje z Wojtkiem od razu wiedzieliśmy, jaki rezultat chcemy uzyskać, a krowie serce było ważnym atrybutem, który prowokuje rozmowy.

  • Co mieliśmy na myśli?
  • Jak to interpretować?
  • Dlaczego to nie kojarzy się z pięknem?

Reakcje były różne – od gratulacji po wzdychania pod nosem, że to przecież przesada. Na ile fotograf może przekroczyć granicę i czy jego zamysł będzie zgodny z interpretacją odbiorcy? Nie zawsze tak jest. Nie zawsze twórca spotyka się ze zrozumieniem wszystkich.

Ten projekt umożliwił mi dołączenie do studentów szkoły fotograficznej. Zobaczcie sami.

3 comments found

  1. Uwielbiam Twoje podejście do fotografii i najczęsciej efekt końcowy jest super ale ten…urywa d..!!! chyba najlepszy z najlepszych projektów..wyrazisty w wykonaniu i przekazie 😀

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.