Rytuały pisarza – sekretem Twojego sukcesu!
Jak osiągnąć pisarski sukces dzięki twórczym rytuałom pisarza?
Wielu początkujących autorów/pisarzy mierzy się z problemem braku organizacji lub jak kto woli – weny i natchnienia. Przy pisaniu „Emigrantki z torebką Louisa Vuittona” problem braku inspiracji to był pikuś! Wtedy jeszcze nie szkoliłam się z zakresu twórczego pisania. Siadałam przy komputerze w chwilach uniesień i pisałam to, o czym chciałam. Po prostu! Jeśli czytaliście Emigrantkę, to możecie wychwycić te momenty. Mimo braku technicznych umiejętności, książka została dobrze przyjęta, a mi otworzyła drogę do nowego życia, dosłownie!
Ja już swoją powieść skończyłam i wiem, jakich błędów więcej nie popełnię. Teraz chcę tymi doświadczeniami dzielić się z Wami, bo wiem że jest tu kilka osób, które chcą pisać! Rytuały pisarza na pewno Wam pomogą. Niestety samo pisanie może nie wystarczyć, bo to jednak ciężka praca. Jeżeli jesteś na etacie, musisz jeszcze po godzinach ogarnąć obiad, zakupy i posprzątać dom, może być ciężko, ale nic nie jest niemożliwe! Bardzo ważne jest wsparcie bliskich osób, tym bardziej jeżeli masz męża/żonę lub mieszkasz jeszcze u rodziców. Oni niestety często nie rozumieją, że my autorzy MUSIMY mieć ten „swój twórczy” czas. Proszę uszanujcie to. Ale do rzeczy. Jakie są twórcze rytuały pisarza? Co dalej? Jak zachować ciągłość twórczości i podtrzymać płomień pasji? Odpowiedź tkwi w twórczych rytuałach.
Rytuały pisarza – co to takiego?
Rytuały pisarza to powtarzalne czynności lub nawyki, które pomagają nam wejść w odpowiedni nastrój twórczy i utrzymać go. Dla pisarzy są one kluczem do utrzymania dyscypliny i kreatywności po zakończeniu projektu. Oto kilka motywujących rytuałów, które mogą Ci pomóc:
Codzienny maraton pisarski – ucz się rytuałów pisarskich
Określ stałą porę w ciągu dnia, kiedy oddajesz się pisaniu. To może być poranna kawa z laptopem, godzina wieczorem po pracy, albo nawet kilka minut przed snem, ja zazwyczaj piszę rano w dzienniku intuicji od Kamili Surmy. Zapisuję tam wszystko! Od afirmacji po spis treści nowej książki. Niezależnie od tego, kiedy to robisz, regularność jest kluczem. Też mam z tym problem! Więc spokojnie 🙂
Zanurz się w inspiracji. Rytuały pisarza i otoczenie
Przygotuj swoje otoczenie do pisania. To może być ulubione miejsce w kawiarni- ja chodziłam do Słodkawej w Koronowie, stolik w parku lub Twój własny pokój. Upewnij się, że masz przy sobie wszystko, co potrzebne – notes, długopis, komputer, kawusię i w moim przypadku – słone przekąski, a najlepiej schabowy <3 U mnie okazało się, że nie potrafię pisać, jeżeli mam bałagan w domu, bo ciągle myślałam o naczyniach w zlewie, albo o praniu, które powinnam wyjąć z pralki już godzinę wcześniej. Nie jestem perfekcyjną Panią domu, ale nie można mieć przecież wszystkiego! Ja może zrobię sobe mała przerwę, ogarnę chałupę, a Wy w tym czasie przypomnijcie sobie moje felietony.
Otwieraj drzwi wyobraźni
Moja wyobraźnia działa wtedy, kiedy nie powinna. Jestem idealnym przykładem na to, że dysponuję 100 % emocjami damskimi. Potrafię wyobrażać sobie najczarniejsze scenariusze z życia wzięte, tak moi bliscy nie mają ze mną łatwo. Jednak, gdy przychodzi czas na wymyślenie czarnego charakteru lub napisania artykułu o karmie dla psów (przypominam, że jestem też copy) to w magiczny sposób obmyślam plan jak ułożyć książki na półkach – kolorami czy alfabetycznie. Latami szukałam sposobu na uruchomienie inspiracji w danym momencie. Wystarczy się rozgrzać, tak jak rozgrzewam żołądek przed obiadem, oglądając programy kulinarne, na przykład:) Przy Rytuałach pisarskich sprawdziły się: medytacja, spacery i czytanie fragmentów ulubionych książek. Ja oczywiście sięgam po Katarzynę Nosowską, Reginę Brett i Piotra C.
Zapisuj swoje cele – jeden z ważniejszych rytuałów pisarza
Warto też zawsze pamiętać o swoich celach pisarskich. Co chcesz osiągnąć? Jaki jest Twój następny projekt? To pytania, które powinny Cię napędzać. Mnie nic nie napędza tak, jak złożone obietnice. Sobie samej również. Przecież głupio tak ich nie dotrzymywać 🙂 Dlatego warto pamiętać o swoich celach pisarskich. Jaki jest Twój kolejny projekt? Nad czym pracujesz? Ile masz na to czasu? Te pytania powinny napędzać, w granicach zdrowego rozsądku, oczywiście!
Bądź częścią społeczności pisarskiej
Nie zapomnij o interakcji z innymi pisarzami. Udzielaj się na forach literackich, bierz udział w warsztatach, czytaj prace innych autorów. To inspiruje i uczy. Bierz udział w przeróżnych spotkaniach i obserwuj profile na socialach. Taka interakcja to kopalnia motywacji, jeżeli potrafisz słuchać, uczyć się i wyciągać wnioski.
Podziel się Swoimi Rytuałami!
Pamiętaj, że każdy pisarz ma swoje własne rytuały. To, co działa dla Ciebie, może nie działać dla kogoś innego. Zachęcam do dzielenia się swoimi twórczymi nawykami w komentarzach poniżej. Być może Twój rytuał zainspiruje kogoś innego do rozpoczęcia swojej literackiej podróży.
Jeżeli już nad czymś pracujesz, a może już skończyłeś – to wielkie gratulacje. Teraz czas na kontynuację i tworzenie nowych, ekscytujących opowieści. Pamiętaj, że każde słowo pisane to krok w kierunku kolejnego sukcesu.